Jak na květiny v interiéru?

květiny jako dekorace?

Květiny jako krásná dekorace

Máme zařízený byt a hodila by se nám krásná dekorace. První, co nás napadne, jsou květiny v květináčích. Ano, je to dobrá volba, ale jaké a kam je umístit? I květina a nádoba, ve které je zasazena, by měla korespondovat se stylem, v jakém máte zařízenou místnost.
Samozavlažování pro nenáročné květiny

Velice dekorativní jsou různé druhy palem, stačí jedna a krásně oživí místnost. Do větších a světlejších prostorech se hodí různé druhy Arec či Chrysalidocarpusů, jsou to květiny s vyrůstajícím listem od země, zjemní prostor, dají mu jiný rozměr a jsou naprosto nenáročné. Stačí je pouze jednou za čas zalít a od jara do podzimu přihnojovat běžným hnojivem, které seženete v každém květinářství nebo zahradnictví. Důležité při zalévání je, nepřelévat květiny. Nechte zeminu vyschnout a teprve potom znovu zalijte, zabráníte tak osychání konců listů na rostlině. Nejlepší je tedy test prstem, jedině tak zjistíte, zdali je zemina suchá, jednoduše strčte prst do země, cítíte-li vlhko nezalévejte. Chcete-li se vyvarovat takového testování, pořiďte si samozavlažovací květináč, kde vám měrka vody ukáže sama, kolik zálivky je v květináči, ale i tak pozor na převlhčení od kořenů. Klesne-li měrka až dolů, nechte ještě tak týden květinu bez vody, na dně pod zeminou je směs udržující vlhkost, a i u té je třeba, aby občas vyschla. Je důležité, aby se ke kořenům dostal vzduch a kořeny mohly dýchat a nezahnívaly. Větší chybou je přelít nežli nezalít.


Samozavlažovací květináče se dají koupit v zahradnických centrech nebo v některých květinářstvích. Dobrý florista by vám měl pomoci s výběrem nádoby, je více designů a je potřeba takový květináč začlenit do stylu, v jakém máte zařízený pokoj.tipy na květiny do každého interiéru

Možností jakou květinu si pořídit, je dnes mnoho, sortiment je široký, a lze v dnešní době koupit cokoli, důležité jsou podmínky, ve kterých rostlina může žít, ty zjistíte dnes už celkem jednoduše, při nakupování si všímejte štítků, na kterých jsou jednoduché značky, které vám dávají informaci jak se o květiny starat, a kde je pro ně nejlepší umístění.

Nebojte se kupovat rostliny, o kterých se domníváte, že vám doma neporostou, nebo že nezvládnete jejich pěstování, nádherné jsou například Anturie, orchidee v různých barvách a druzích květenství, jsou to velice nenáročné květiny a líbí-li se vám, kupte si je, pokvetou několikrát do roka a jediné co pro to můžete udělat je, jednou za čas je zalít a nepřemokřit. Dále jsou nádherné a dnes mírně opomíjené druhy šáchorů neboli Cyperus, jsou to rostliny velice dekorativní, dáte-li vedle sebe například tři rostliny většího vzrůstu, vytvoříte si velice dekorativní prostor, krásné jsou i k oddělení sektorů v pokoji, vytvoří tak nádhernou dělící stěnu. Květinové zátiší na stole Dnes přicházejí na trh i různé nové kultivary nám známých a trochu opovrhovaných tzv. tchýniných jazyků latinsky Sansevieria, jsou opravdu nádherné od různě světle žíhaných až po tečkované a se zakulacenými listy, tato rostlina krásně doplňuje dnešní moderní minimalistické interiéry. Ještě jedno doporučení nakonec, přinesete-li si domů květinu, postavíte jí na místo, zkuste si zajímavě zakrýt zeminu, například dřevitými exotickými plody, krásnými šiškami, drátěnými koulemi, zkuste dokončit a udělat tu poslední tečku, na kráse vaší rostliny.

S láskou,


Markéta F.

přejete si nový interiér pro život nebo podnikání?

pojďme to probrat

domluvit si schůzku