Co je to Feng Shui?

Využítí Feng shui v interiéru?

Feng Shui je
harmonie neboli vyváženost 

I když chutné jídlo je také takové Feng Shui, vyváženost všech přísad dohromady tvoří velice chutný pokrm. Feng Shui nás obklopuje všude, je to harmonie neboli vyváženost, tato praxe je založena na jin a jang, což už všichni z nás určitě slyšeli. Jin a jang jsou dva protiklady, které tvoří celek, vzájemně se doplňují, jeden bez druhého by byly neúplní a nezajímaví.
Jin a jang

Jin představuje například zemi, ženu, odpočinek, vodu, a jang zase nebesa, muže, aktivitu, oheň. Představme si, že by nebylo nebe a byla pouze zem, nebo že by nebylo žen. Kdo by inspiroval muže k uměleckým dílům, kdo by dal muži roli ochránce? Pouze žena a muž společně mohou vytvořit nový život, novou hodnotu.

Říkáte si, co se to tu píše, to je snad samozřejmé, že je to tak, ale na těchto kontrastech je založeno všechno bytí, a jeden bez druhého naprosto nemají smysl To je Feng Shui, prostá vyváženost protikladů.

Teď mě napadá zmínit náš všední život, všichni známe někoho nepříjemného nebo dokonce zlého, ještě že tací mezi námi jsou, bez nich bychom nerozeznali a nevážili si člověka dobrého. Opět je to protiklad, který jeden bez druhého vlastně neexistují.

Tato metoda pochází z čínské kultury, která je stará více než 7000 let, předcházela všem písemný dílům přírodních věd a teorie medicíny. Učení se zpracovávalo dlouhodobým pozorováním přírody a jejich zákonitostí. Zkušenosti se zaváděly do staveb obydlí tak, aby člověku vytvořilo harmonický život, protože příroda nám nabízí pohled na harmonii a právě od ní bychom se měli učit.
Máme to štěstí, že Feng Shui k nám díky několika tisíciletému pozorování tohoto vlivu na člověka přichází v této již kompletní, časem prověřené podobě.Začněte číst ve svém prostoru

Nebudu zde popisovat všechny formy učení Feng Shui, ale pro dnešek zmíním jednu, je to schéma PA-KUA. Prostor je rozčleněn na sektory a každý značí jednu z oblastí lidského života, hojnost, slávu, partnerství, budoucnost, přátele, kariéru, znalosti a rodinu, ve středu místnosti je zdraví. Podívejte se do svého domu či bytu, zdali není nějaký kout přeplněný či zastavěný, nebo část prostoru úplně chybí. Tato oblast nám pak v reálném životě může připadat nenaplněná. Všechno se dá ale řešit a určitě není dobré si s tím dělat těžkou hlavu.

Teď něco z praxe, popíšu jednoduše např. koupelny….přemíra vody, hodně odpadů, voda odplavuje a čistí. Pokud je v sektoru například bohatství, co myslíte, že se děje s našimi financemi….neustále se odplavují a my můžeme pracovat do úmoru a peníze se doma nedrží, proto je dobré zařídit koupelnu a vyvážit jí zemitými barvami, materiály nebo tvary. Země s vodou jsou v souladu, tím vyvážíme živel vody a energie zůstává v místnosti a nežene se do kanálu. Zní to jako sci-fi, ale nezapomeňte, že je to opravdu lety ověřená metoda.

Toto je taková kapka informací z přirozené metody Feng Shui. Souvisí s námi, aniž bychom si to uvědomovali, zrcadlí naše podvědomí, nad kterým nemáme kontrolu, ale kdo jen trochu pronikne do tohoto učení, začne číst ve svém prostoru to, co mu jeho podvědomí říká.

Feng Shui a láska

Stále mi něco říká psát o lásce, tak proč nespojit Feng Shui s něčím tak důležitým a zároveň základním, jako je láska, posílit všechny síly a energie, aby nic nebránilo přijít partnerské lásce až k nám. Myslím té lásce, co vyvolá při prvním pohledu z očí do očí jiskru, která nám nenechá se ani nadechnout, svět se najednou zastaví a jste tam pouze vy dva. Co se v tu chvíli odehrálo? Předali jste si neviditelnou energii, která vám dala najevo, že se stalo pro vás něco zásadního. Energie je všude, je v nás i okolo nás, tato energie se ve Feng Shui nazývá qi, a díky této metodě ji můžeme řídit tak, aby naším životem procházela harmonicky. To znamená, že ji necháme volně proudit ve svém prostředí, ve svém obydlí, protože vše, co je kolem nás, ovlivňuje naše chování.


Skrze ložnici k fungujícímu vztahu

Všichni toužíme být milováni, mít partnera, který v nás bude probouzet vášeň a zároveň být nejlepším přítelem. Jsme ale vždy připraveni na takový vztah? Pojďme se tedy podívat, co říká vaše podvědomí o vaší ložnici, protože k fungujícímu dobrému vztahu neodmyslitelně patří milostný život. A začneme přímo postelí. Jaká je? Je pevná? Je dostatečně velká, opravdu pro dva? Máte-li v ložnici rozkládací lůžko, tak rovnou zapomeňte na stálého partnera, to je jako by jste mu říkali: „Tady je místo pro mě, ty tu můžeš být pouze na chvíli, nepočítám natrvalo s tebou“. Dokonce jsem znala muže, který lůžko neměl žádné, spal na nafukovací matraci v obýváku, kde nebyly ani dveře. Po nějaké době se odstěhoval do většího bytu, kde mít mohl ložnici pro sebe, ale jedna z jeho myšlenek byla, že svou ložnici dá synovi, který jezdí jednou za měsíc, aby měl kde spát a sám byl ochoten opět spát na provizorním lůžku v obýváku. Ten muž moc toužil po rodinném životě a po ženě, kterou by miloval. Žádná taková mu ale nepřišla. Jeho podvědomí jasně říkalo, že takovou ženu nechce, ale vědomě po ní moc toužil. To jsou ty podvědomé reakce, které aplikujeme ve svém obydlí a neuvědomujeme si, jaký mají dopad na náš život. Buďme tedy připraveni.

Tato místnost nám poskytuje nejprve odpočinek, proto nejlepším umístěním je na východ, kde je klid a ráno se probouzíme se sluncem v místnosti. Ložnice by měla být laděna v tlumených barvách, nábytek z přívětivého přírodního materiálu jako je dřevo, nedoporučuji kov. Dřevo je materiálem pevným a dlouholetým, stejně jako vztah, po kterém každý z nás touží. Oproti tomu kov symbolizuje chlad a tvrdost, a to se podvědomě do našeho vztahu promítá. Veškeré vybavení ložnice by mělo souviset s funkcí této místnosti, máte-li v ložnici knihovnu, měly by v ní být pouze knihy o partnerství, milování, sexu, milostné romány, žádná válečná tematika, ani vzdělávací brožury, prostě nic, co nepatří k odpočinku a krásným milostným hrátkám. To samé platí pro dekorace, například obraz nad postelí by měl být milostně laděný, dvě těla v romantickém objetí. Vše by mělo být v páru, stolky vedle postele, lampy, chcete-li mít na komodě svíčky, tak dvě a stejně velké, dáváte tím najevo, že toužíte po rovnocenném partnerovi, s kterým si máte vzájemně co předat a vážíte si jeden druhého. Je dobré posílit sektor partnerství v každém pokoji i místnosti, symbolizujte rovnocenné partnerství čímkoliv, co se hodí k danému prostoru. Důležité je, aby vše bylo ve dvou a stejně velké, například dvě květiny, dvě postavy, obraz s párem dvou lidí. Pro ty, kteří partnera máte, a chcete na vztahu něco vylepšit, platí samozřejmě to samé, co pro nezadané, ale máte-li malé děti, dejte jim jasně znát, že ložnice je pokoj, kde chcete mít soukromí, které musí respektovat, měly by být naučené, že v noci spí ve své postýlce, nezvykejte je na spaní s vámi. Samozřejmě chtějí-li se ráno mazlit v posteli, tak hurá do toho, ale učte je, aby před vstupem do ložnice zaklepaly, opravdu si nechte ložnici pouze sami pro sebe, je to jediný pokoj, který můžete mít vždy jen pro vás a vašeho partnera.

Začněte sami u sebe

A můj osobní vzkaz pro toužící po milujícím partnerovi, hledáte-li lásku, najděte ji nejprve v sobě, mějte se rádi stejně intenzivní láskou, jako by jste milovali partnera, rozmazlujte se, dělejte co vás baví, myslete na své potřeby, protože budete-li spokojeni sami se sebou, budete-li mít vlastní cíle, pak budete šťastní a usměvaví. A potom není přitažlivějšího člověka než toho, který má na tváři spokojený a šťastný úsměv.

S láskou,


Markéta F.

přejete si nový interiér pro život nebo podnikání?

pojďme to probrat

domluvit si schůzku